Karlsruhe, Karl Drais a první jízdní kolo

Německo / Evropa

Kde se vzalo jízdní kolo? Zřejmě prvními dochovanými náčrty jízdního kola byly skicy Leonarda da Vinciho (15.století) a okenní malba v kostele anglické vesnice Stoke Poges.

Ovšem až v 19.století se sen o kole stal skutečností. Podepsal se na tom německý vynálezce Karl Drais, původem z Karlsruhe. Roku 1817 předvedl první jízdní kolo "Draisův běhací stroj", tzv. Draisnu. Jezdec se na tomto stroji odrážel nohama od země, neměl pedály ani převody. Konstrukce běhacího stroje byla vyrobena ze dřeva, místo sedla byla poduška, ale dvě kola nechyběla. Brzdilo se patami. Celkově byl však tento vynález nepohodlný, u lidí vzbuzoval spíše údiv až nedůvěru. Dnešnímu kolu se Draisův stroj podobal jen velmi vzdáleně, tenkrát to ale bylo objevné a pro některé něco úžasného. Aby bylo možné první jízdní kolo patentovat, musel Karl Drais prokázat jeho význam pro běžný život. To se mu povedlo, jelikož na něm urazil danou vzdálenost 4x rychleji, než by ji šel pěšky. Patent mu tak byl uznán.

Prapůvodní jízdní kolo se neustále v čase vylepšovalo. V roce 1839 dostalo kolo první pedály, nikoliv však totožné s těmi nynějšími. Zasadil se o to skotský kovář Kirkpatrick Macmillan. Tím odpadlo náročné a neefektivní odrážení.

Jízdní kolo se postupně stalo oblíbeným na celém světě. Lidé jej začali využívat k nejrůznějším účelům, to akcelerovalo další vývoj, který odpovídá na rozmanité požadavky cyklistů. Vývoj se i přes dvě století od první jízdy bicyklu nezastavil.