Boskovštejn a Muzeum kol

Česko / Evropa

Muzeum kol Boskovštejn je umístěno v obci Boskovštejn, nedaleko Znojma. Nachází se v gotické tvrzi z roku 1550. Cílem zde není ukázat návštěvníkům pouze historii jízdního kola od jeho prvopočátků do dnešních časů, ale je možné se dotknout různých období vývoje i nové trendy ve vývoji jízdních kol a cyklistiky. Ve vývoji, který se dnes točí v kruhu, zkouší spousty slepých cest či oživuje myšlenky 100 let staré. Cyklistické muzeum je co se týká konkurence nejobsažnější na světě. Návštěvník zde nalezne několik expozic, které nemají ve světě obdoby.

■ expozice závodních silničních kol počínaje rokem 1880 do současnosti.

■ expozice kol legendárního italského výrobce Ernesta Colnaga.

■ expozice obsahující kompletní historii italského výrobce pro silniční i horská kola, firmy Campagnolo mezi léty 1936-2012.

■ největší světovou expozici jízdních kol s dřevěnými rámy se spoustou unikátů.

■ reprezentativní expozici Tricyklů z let 1880-1970.

■ unikátní expozici vývoje horských kol počínaje rokem 1984.

■ mimořádná expozice Hard tire safety bicyklů. Jedná se o kola z let 1884-1892. První kola dnešního typu, poháněná řetězem na zadní kolo, se spoustou tvarů rámů a systémů se snahou o jejich odpružení. Kola, která jsou ještě opatřena plným-tvrdým obutím.

■ rozsáhlá sbírka přehazovacích systémů jízdních kol z celého světa z let 1890-2012.

■ expozici francouzské firmy Terrot. Jednoho z největších výrobců kol ve Francii na přelomu 19. a 20.století. Firma je známá mnoha unikátními přehazovacími systémy,které používala na svých bicyklech. Jedná se o největší světovou kolekci bicyklů této značky.

■ expozici různých typů tzv. Vysokých kol.

■ na světě jedinečnou expozici litografických plakátů s námětem jízdního kola. 

V muzeu se návštěvník setká také s koly vojenskými, cestovními, dětskými či elegantními dámskými. Ale také spoustou doplňků a dalších předmětů vztahujících se ke světu jízdních kol, jednoho z fenoménů dvou předešlých století, ale i dnešní doby.

Více o muzeu: https://www.muzeumkol.eu/