Sobotín a Velamos

Česko / Evropa

Po první stovce kilometrů od startu jsme pod nevyšším moravským pohořím - Hrubým Jeseníkem. Šumperk - Petrov nad Desnou - Sobotín - Rejhotice = obce první cyklo mety světem a prvních skutečně československých kol. Tyto obce nesou ve své historii jednu ze čtyř věhlasných československých značek jízdních kol, značku Velamos (další značky kol budou následovat - Favorit, Eska, Liberta).

Historie značky Velamos sahá do dvacátých let 20.století, k bratřím Heinzovým. Od roku 1924 do roku 1928 narostla výroba na 100 ks kol za rok. Po první světové válce nebyl v ČSR žádný výrobce jízdních kol a proto byla republika závislá na jejich dovozu. Slibný rozkvět kolařské firmy značně přibrzdila 2.světová válka. V roce 1938 bylo vyrobeno 25.000 kol značky Velamos. Následující rok a roky přinesly až 70% snížení cyklo výroby. Po 2. světové válce byla továrna znárodněna. Velamos se specializoval hlavně na dětská kola, avšak vyráběl i pánská a dámská cestovní kola.

Mezi nejznámější typy kol vyráběných závody Velamos patřila kola Pionýr 22" určená pro děti, dámská cestovní kola Lady 26", nebo legendární SOBI 20" určená pro děti i dospělé. Tato kola si získala velkou oblibu pro svou robustnost a jednoduchost. V 80.letech Velamos pružně zareagoval na potřeby mládeže a na trh vypustil BMX a RMX 20", určená pro sport BMX. Po roce 1989 se značka Velamos adaptovala na poptávku. Pro tehdejší "vyhublý" a nenaplněný československý cyklistický trh přinesla značka Velamos i horská kola MTB 26", postupně doplněná již o komponenty vyráběné v Asii. Počátky nové éry byly slibné, výroba stoupla až na 250.000 kol za rok, následně však ve druhé polovině 90.let se firma propadala do značné ztráty. To vyústilo v krach firmy a zánik značky Velamos.