Vysoký Atlas a Jebel Toubkal

Maroko / Afrika

Opustili jsme s Igorem a společně s vámi kontinent Evropy, abychom se na něj opět po celé cestě světem vrátili, bez mála za 80 dnů. Cesta Afrikou vede přes severoafrické a západoafrické země Maroko, Mauretánii, Senegal do Gambie. Právě Gambii jsme zařadili pro Igorovu cestu z důvodu ukázání malé, málo známé africké země a hlavně proto, že je Gambie cílovou zemí aktivit projektu Kola pro Afriku. 

Nyní jsme však na pokraji Afriky, v Maroku. Maroko je zemí mnoha pestrých barev, neobvyklých chutí a opojných vůní. Tato severoafrická země je ideální destinací pro cestovatele, kteří vyhledávají exotické zážitky, ale současně vyžadují veškerý turistický komfort. Maroko je relativně levné a také bezpečné, je jednou z dlouhodobě politicky nejstabilnějších zemí v oblasti. 

Na své si zde přijdou milovníci architektonických skvostů i milovníci divoké přírody. Maroko nabízí hornaté vnitrozemí, rozlehlé pouště a pobřeží lemované písčitými plážemi. Můžete se tu procházet křivolakými uličkami starobylých měst, obdivovat honosné mešity, vydat se na výlet do pouště na hřbetě velblouda, vyrazit na vysokohorskou túru do pohoří Atlasu či odpočinout si na pláži ve vlnách Atlantiku. Národním zvířetem Maroka je lev berberský, který se v zemi původně vyskytoval ve volné přírodě, ovšem kvůli aktivitám lovců a pytláků dnes tento druh přežívá už jen v zajetí. Nejoblíbenějším nápojem Maročanů je zelený čaj zvaný Tuareg - ochucený lístky máty či dalšími přísadami. Pití čaje se zde považuje za významný rituál. Tento čaj je v Maroku tradičním nápojem a bývá podáván silný a zároveň silně slazený. Je velmi osvěžující a vysoko energetický. Pokud je nabízen hostům, je nezdvořilé jej odmítnout. Konzumace alkoholu a vepřového masa je v Maroku zakázána, protože odporuje zásadám islámu. Mnoho hotelů ve velkých městech se ovšem přizpůsobuje přáním turistů a alkohol nabízí.

Z mnoha lákadel Maroka pro vás vybíráme pohoří Atlas, které se vine v délce 2.500 kilometrů napříč Alžírem, Marokem a Tunisem. Atlas je útočištěm mnoha rostlinných a živočišných druhů specifických pro tento region, včetně makaka berberského, či levharta berberského. Nejvyšší horou Atlasu je Džabal Tubkal (Jebel Toubkal), sahající do výšky 4.167 metrů. Oblast kolem tohoto nejvyššího bodu je velmi dobře dostupná. Nachází se jen 2 hodiny jízdy od Marrakeshe. Atlas je stále osídlen potomky starověkých ras, které žily v Africe již na počátku doby kamenné. Jedná se o Berbery, kteří se vyznačují světlou pletí, modrýma očima, a někteří z nich i zrzavými až světlými vlasy. Berbeři mluví vlastním jazykem a v celém Maroku jsou dobře známi pro své šperky, hudbu a malování na tělo. Pokud se při cestě Marokem chystáte do marockých hor, určitě se přesvědčíte o jejich přátelské povaze a pohostinnosti. Ideální je spojit tuto zkušenost s cestou na Jebel Toubkal. Vylézt nahoru a dolu je možné zvládnout za tři dny, a to i bez horolezeckých zkušeností. Pohled z vrcholu stojí za to!