Madrid a Vuelta a España

Španělsko / Evropa

Na konci evropského putování bychom vás chtěli přizvat k tradičnímu španělskému cyklistickému závodu -  Vuelta a España. Vuelta je nejmladší z trojice závodů spadajících mezi tzv. Grand Tours = 3 nej cyklistické etapové závody. Stejně tak jako Giro d’Italia a Tour de France má i tento závod svoji tradici, svoji domácí ale i celosvětovou popularitu, ačkoliv je mezi těmito závody zařazován až na třetí místo. Z jiného pohledu se o Vueltě hovoří jako o nejnáročnějším etapovém závodě v kalendáři Mezinárodní cyklistické unie UCI. Jedná o velice náročnou sportovní akci, trvající každoročně (pravidelně od roku 1955) tři týdny na konci léta v září. Tento závod je taktéž jako Giro d’Italia a Tour de France rozdělen do etap. Trikot lídra v tomto závodě má červenou barvu. I když původně se po vzoru Tour de France používal žlutý trikot. Ten postupem času vystřídal zlatý dres. Cyklisté ve zlatém dresu vedli Vueltu až do roku 2010, kdy se barva změnila na červenou. 

Letošní trable s koronavirem přepisují mnohé termínové listiny nejen cyklistické. Termín startu 75. ročníku Vuelty je posunut na 20. října a do cíle v Madridu přijede peloton 8. listopadu. Dochází tak k termínové kolizi, kdy se v jeden moment budou konat dvě cyklistické Grand Tour. Do 25. října bude v Itálii probíhat odložené Giro d'Italia.

Věděli jste, že na Vueltě a España mají svou slavnou stopu i čeští cyklisti? Ján Svorada, pozdějí Zdeněk Štybar a také Leopold König. Právě Leopold König se v roce 2013 umístil celkově na 9. místě, což je doposud nejlepší výsledek českého cyklisty na Vueltě. Ještě lepšího umístění dosáhl slovenský cyklista Peter Velits v roce 2010, kdy se oficiálně umístil v celkovém hodnocení na 3. místě, ovšem na druhém místě Španěl Mosquera byl dodatečně diskvalifikován za doping. Posun slovenského cyklisty z třetího na druhé místo se však již nekonal.  

Věděli jste, že jen sedm cyklistů v historii dokázalo zvítězit ve své kariéře ve všech třech závodech Grand Tour? Prvním z nich byl Francouz Jacques Anquetil, zatím posledním britský fenomén Chris Froome. Samozřejmě je mezi sedmi hrdiny i Eddy Merckx.