Meensel-Kiezegem a Eddy Merckx

Belgie / Evropa

Eddy Merckx, rodák z belgického Meensel-Kiezegem, bývalý profesionální cyklista. Je považován za jednoho z nejlepších světových cyklistů všech dob. Je jen několik málo profi cyklistů v historii cyklistiky, kteří se za svou kariéru dotýkali nebe. Hvězda Eddyho Merckxe silně zářila v 60. a 70. letech 20. století.

Merckx vyhrál Tour de France ve své kariéře celkově 5 krát (na TdF dosud drží stále rekordy v počtu vyhraných etap – 34 a v počtu dní, které strávil ve žlutém dresu vedoucího závodníka – 96). Stejně tak i na Giro d'Italia vyhrál celkově 5 krát. Na světovém šampionátu triumfoval ještě dvakrát a 3 krát se umístil v první pětce. O jeho nesporné převaze nad ostatními cyklisty svědčí následující čísla: v době své kariéry startoval celkem v 1582 závodech, ze kterých 445 vyhrál. Tedy téměř každý třetí závod, ve kterém startoval, skončil jeho vítězstvím. V tomto směru byl pro něj obzvlášť úspěšný rok 1970, kdy startoval ve 120 závodech, z nichž vyhrál 54 – téměř každý druhý závod dokončil na prvním místě. Šlo o mimořádně všestranného cyklistu, o čemž svědčí i to, že dokázal vyhrávat rovinaté etapy, při kterých se rozhodovalo v závěrečném spurtu celého pelotonu, a taktéž pro něj nebyl problém vyhrávat v etapách, které byly ukončeny náročnými stoupáními.

Jeho jedinečnost spočívala také v úžasné schopnosti regenerace, kterou dokumentují hodnoty tepové frekvence: max. pulz: 162 tepů za minutu, pulz v klidu: 38 tepů za minutu, pulz 30 sekund po maximální zátěži: 68 tepů za minutu. Svoji všestrannost dokázal Eddy svým světovým rekordem v hodinovce (49.431 km), kterého dosáhl 25. října 1972 v Mexico City, a který vydržel až do roku 2000!!!, kdy ho o 10 metrů překonal Christopher Boardman (vezměme si v potaz, na jakých kolech tito cyklisti rekordů dosáhli, s jakými možnostmi pokroků své doby - technickými či tréninkovými). V souvislosti s tepovou frekvencí je pozoruhodný fakt, že 5 minut po dojezdu světového rekordu v hodinovce mu lékaři naměřili pulz jen 44 tepů za minutu!